Eclipse ödül sahibi anne CLOSE HATCHES koşu kariyeri bittikten sonra ilk ziyaret ettiği Amerika'nın son yıllardaki şampiyon aygırı TAPIT'ten vermiş olduğu erkek tayı olan TACITUS yetiştiricisi ve sahibi olan Juddmonte Harası için bu yılki Kentucky Derby hayallerine belkide ulaştıracak isim olabilir.

 

TJK'nın üzerine geçtiğimiz yıllarda bahis kabül ettiği Aqueduct Hipodromunda New York'taki 3 yaşlı erkek tayların Kentucky Derbi için puan ve son hazırlık koşusu olarak start aldığı geçtiğimiz yılla birlikte (Gr-2) statüsünde koşulmaya başlanan toplam ikramiyesi $1 milyon dolarlık 1 1/8 miles yaklaşık 1850 metre mesafedeki Wood Memorial Stakes koşusu koşuldu.

Kariyerine dördüncülükle başlayan TACITUS geçtiğimiz yılın sonunda bu hipodromda maidene veda edip 2019 yılı sezon açılış koşusunda Florida'da Tampa Bay Hipodromunda koşmuş olduğu (Gr-2) Tampa Bay Derby koşu birinciliğiyle sezonu açmıştı. Yaklaşık bir ay önce koşmuş olduğu grup koşu birinciliği sonrası geldiği New York'daki yarışında da çok fazla kolay olmasa da ileriye yönelik ışık vererek açılış dört yüzü 23.62, sekiz yüzü 46.91, ve 1200'ü 1:11.46 geçilen koşunun son düzlük üzerinde TAX ile giriştiği liderlik mücadelesini foto finişe yakın jokeyi Jose Ortiz'in idaresinde lehine çevirerek 1:51.23 bitiriş derecesiyle koşuyu kazanmayı başardı.

Pedigrisiyle ilgili yazı yazmayacağım çünkü soy ağacı muhteşem bir kağıda sahip olup babası muhteşem TAPIT'in son üç ay içerisindeki on ikinci black-type koşu galibi temsilcisi olurken bunlardan yedisi grup koşu galibi temsilcilerdir.

Kadir KIYGIR